kukumberg-01

Srdečne Vás pozývame na  degustácia vín Vinárstva VÍNO KUKUMBERG – Vištuk. 27.11.2014 o  18:00 hod

 

Rodina Kukumbergová vo Vištuku – všetko má svoj príbeh

Súčasná vinohradnícka tradícia rodinky Kukumberg z Vištuka nadväzuje na vinohradnícke umenie Františka Kukumberga, ktorý sa vinohradníctvu a vinárstvu venoval dlhé roky. Jeho cit a láska k vínnej réve boli životným poslaním. Nebol to však len dedko ale aj babka Viktória Kukumbergová, ktorá strávila vo vinohradoch veľa času. Pestovanie “Amerikánu” alebo podpníku, či tvrdá robota v starých kolových vinohradoch. Bez poctivej roboty sa veru kvalitné hrozno nedá dopestovať. Zachovaná historická klenbová pivnica, ktorá je pod dnešným domom, je stará približne 180 rokov. Vďaka snahe syna Františka Kukumberga – Lojzka Kukumberga (2. generácia), sa stará pivnica zachovala a je dnes jednou z najvyhľadávanejších pôvodných pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste. Vína tu dozrievajú v drevených sudoch a nových barikových sudoch (červené vína).

 

Dnes už je pivnica rodiny Kukumbergovej vo Vištuku známa predovšetkým vďaka Malokarpatskej vínnej ceste. Stovky návštevníkov sa rok čo rok vracajú do tejto pivničky a hľadajú vinárske umenie spojené s originálnou a tradičnou vinárskou výrobou.

 

Rodinnú tradíciu vinohradníctva a vinárstva postupne preberá 3. generácia. Syn Andrej vyrastal od malička vo vinohradoch a popri súdkoch sa motal ešte pri dedkovi Ferkovi. Dnes sa dlhoročné skúsenosti dedka a otca postupne prepájajú na nové trendy a postupy ako v ošetrovaní vinohradov, tak pri šetrnom spracovaní hrozna s následnou technológiou kvasného procesu. Základnou myšlienkou je dopestovanie hrozna vo vlastných vinohradoch, spracovanie hrozna, dopestovanie vína a nafľašovanie v jednom mieste, jednej lokalite – vo Vištuku.

 

Ako už bolo spomenuté, súčasná vinárska tradícia nadväzuje na vinohradnícku tradíciu tejto rodiny. Ako je v písme napísané “Dedičstvo otcov, zachovaj nám Pane”, tak platia aj slová “Klopte a bude Vám otvorené”….

 

Vínna pivnica rodiny Kukumbergovej Vám odkryje to, čo Boh vína Backhus miluje najviac vždy pod dohľadom patróna vinohradník

Share

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>