pozvanka_jana_brisudova_1

Srdečne Vás pozývame na unikátnu akciu tento štvrtok v našej vinotéke: Vernisáž výstavy sôch Janky Brisudovej spojenej s ochutnávkou lahodných argentínskych vín od Víno Valery!

Akcia začína vo štvrtok 11.09.2014 o 18.00hod. v našej Vinotéke U Prokopa. Príspevok na ochutnávku je 8,-€.
Tešíme sa na Vás!

Vaša Vinotéka.

 

Umelkyňa Jana Brisudová
v posledných rokoch umeleckej a výtvarnej činnosti prešla skutočnou vitálnou a aktívnou tvorivou sochárskou prácou. Jej energický a životaschopný náboj popasovať sa s čímkoľvek čo má ľudský, filozofický a umelecký rozmer, viedlo ju k hľadačstvu osobitých výrazových prostriedkov, ktoré sú odvodené od klasických postupov európskeho sochárstva. Interpretuje ich však postmodernou rečou našej doby.

Je jedinou sochárkou – ženou, ktorá v súčasnosti intenzívne tvorí v bronze a uctieva čaro a silu hmotnej stránky diela. Niekoľkoročné štúdium u nestora slovenského sochárstva Tibora Bártfaya podporilo u nej symbolicky spájať mytológie dávne i jej vlastné, neraz s erotickým podtónom. Brilantnosť a precíznosť bronzových plastík a reliéfov je charakteristickým znakom tvorby Jany Brisudovej. Dôležitá je však u nej hmotná výstavba, vnútorná konštrukcia a tým prirodzene duchovný a psychologický rozmer sochárskeho diela.

Je to predovšetkým modelácia, ktorá plní u mladej sochárky funkciu vnútornej architektúry prenikajúcej na povrch sochy. Jana Brisudová totižto vždy ráta so svetlom prostredia, ktoré sa v jednotlivých partiách bronzovej plastiky či reliéfu mení na hru tieňov a zdôrazňuje i dopĺňa rôznu intenzitu kvality modelovaného tvaru. Svetlo modelujúce sochársku hmotu kreuje rovnako prostredie, ktoré ju obklopuje. Modeluje však aj zdanlivú ľahkosť tvorivého prístupu Jany Brisudovej, ktorý je však z hľadiska umeleckého veľmi náročný a zodpovedný.

PhDr. Dagmar Srnenská, PhD.
Predseda Združenia historikov moderného umenia
Teoretik a kritik

Autorka ocenení:
Slovenka roka
Dunajská perla (Bratislavské módne dni)
Cena za výnimočný prínos pre záchranárstvo (Záchranár roka)
Minerva crystallinus (Kryštáľový ples SND)
Eurydika – hudobné ocenenie SOZA

 

Share

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>